Pārpublicēts no portāla “Kas jauns?”

15.jūnijs 2010

Rakstniece Andra Manfelde Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā vaļā vēra savu jauno grāmatu «Zemnīcas bērni». Ar Līgas Dimiteres gādību un sakariem Rīgas domē tas notika uz Brīvības pieminekļa kāpnītēm.

Kopš izsūtīšanas viņi vēl nekad nebija paguvuši nostāties pie Brīvības pieminekļa visi kopā. Andra Manfelde (vidū) ar savējiem – Manfeldu dzimtas atvasēm: Maldu (no kreisās), mammu Lidiju, Kārli, Irēnu un Ilgu. Par muzikālo noskaņu gādā akordeoniste Liene.

Pirmdien, 14. jūnijā, katrs nams Latvijā godināja izsūtītos ar karogiem, ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa un klusuma brīdi. Bet rakstniece Andra Manfelde to darīja ar rakstītu vārdu, Brīvības pieminekļa pakājē atverot savu jauno grāmatu „Zemnīcas bērni”, kurā poētiskā valodā stāstīts par viņas tuviniekiem, kas izsūtījumā Sibīrijā pavadīja septiņus gadus.

Grāmatas redaktore Mārīte Skudra, uzrunājot rakstnieci grāmatas vērtējumā, saka: „Esi uzrakstījusi tā, ka tas nenomāc, nesaspiež dvēseli kulakā, bet tiešām uzplaucē cerību, ka Dieva priekšā visi mūsu tautas nekanonizētie mocekļi ir dzīvāki par dzīvajiem!” Pie Brīvības pieminekļa sanākušie stundu ilgā pasākumā varēja gan ieklausīties rakstnieces lasījumā, gan iegādāties jauno grāmatu. Kā atzina pasākuma rīkotāja un Manfeldes radošā darba atbalstītāja Līga Dimitere (rakstniece ir Dimiteru ģimenes uzturētās Krustaskolas audzēkne), pēdējo sešu gadu laikā grāmatas atvēršanas svētki bijis pirmais individuālais pasākums, ko pie Brīvības pieminekļa akceptējusi Rīgas dome. Tāpēc nav brīnums, ka vispirms Dimitere policijai uzrādīja visas nepieciešamās atļaujas un tikai tad devās iekārtot pasākuma vietu.

Manfelde atver grāmatu uz Brīvības pieminekļa kāpnēm

Rakstniece un dzejniece Andra Manfelde dzimusi 1973. gadā. Apguvusi tēlnieces specialitāti Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā. Pirmās publikācijas lasāmas žurnālā „Karogs” 2002. gadā. No Rīgas jauno literātu apvienības žurnāla „LUNA” redakcijas saņēmusi balvu par labāko debiju dzejā „Gada balva 2003”. 2004. gadā uzvarējusi Dānijas Kultūras institūta rīkotajā Hansam Kristianam Andersenam veltītajā pasaku konkursā. 2005. gadā saņēmusi Ojāra Vācieša prēmiju par dzejas krājumu „Tranšejas dievi rok” (2005). 2005. gadā iznācis autobiogrāfiskais romāns „Adata”, kura centrā atkarība no narkotikām. Pēc romāna motīviem 2006. gadā iestudēta rokopera „Adata” (mūzikas autors Zigmars Liepiņš). Par manuskriptu „betona svētnīcas” saņēmusi Annas Dagdas balvu.

Kasjauns.lv / Foto: Ieva Valtere

1.foto:
Rakstniece Andra Manfelde ar meitiņu Annu. Viņai tagad ir divi ar pusi gadiņi. Tieši tik, cik bija Andras mammai, kad viņu aizveda uz Sibīriju.
2.foto:
Andras sabiedrotais arvien ir rupors. Kamēr viņa lasa fragmentus no grāmatas, mazo meitiņu pieskata Līga Dimitere. Viņa arī Rīgas domē nokārtojusi stundu ilgo pasākumu.
3.foto:
Pasākuma viesiem bija pirmā iespēja iegādāties grāmatas.
4.foto:
Video pasākumu iemūžina dziesminieks Kaspars Dimiters.
5.foto:
Tieši Andra ir ķēdes posmiņš, kas visus tuviniekus savienojis pie Brīvības pieminekļa.
6.foto:
Pasākums noritēja aizkustinošā gaisotnē.