elizabetes_komplektinjsh_1Ja runa ir par “ziloņtiesībām” (no vārda “zils”), “ziloņu” pakaļkabatas laikraksts Diena allaž gatavs nostāties uz pakaļkājām. Šo pozu avīze prezentē ik reizi, kad jāgodā kāds marginālismu imitējošs un Dienas “kaina zīmi” izpelnījies inteliģents. Tad viss čikeniekā – nekāda dzeltenuma, vien monolīts izteiksmes cēlums.

Tikko “ziloņu” Dienai pavīd iespēja atzīties, kas uz tās cietās sirds sakrājies attiecībā pret kādu Dienas zilo vaibstu kritiķi, tā izteiksmes cēlums un monolītums šķobīdamies gaist, izplūstot lipīgā dzeltenumā.

No rīta mani meklēja Dienas praktikante, jautāja par topošo mūziklu “Vadonis – Kārlis Ulmanis”. Vienkārši arī atbildēju (ŠEIT). Protams, pat domu nepieļāvu, ka “ziloņi” šai vēstij netālā sektorā ar nosaukumu “Aktuāls skats” ielaidīs savu dzelteno vēmienu. Lūk, “ziloņu” bilde un teksts:

• • •
Diena, Piektdiena, 22. maijs (2009) 15:56

aktrises_kaps_dienas_kljauza

«Kaspara Dimitera māte»
«Lai Kaspars Dimiters vispirms ar godu, cieņu un mīlestību apkopj savas mātes aktrises Vijas Artmanes kapavietu un tad “ķeras klāt” Kārlim Ulmanim! Apbrīnoju cilvēkus, kas ir gatavi ar viņu strādāt kopā!
»

Ieteiktu “Dienai” veidot speciālu svaigo apbedījumu uzraudzības dienestu un līdz vissmalkākajām detaļām dokumentēt, kas notiek ar apbedījumiem nedēļu, mēnesi pēc bērēm, kādi tie ir ar skuju segumu un kādi pēc tā noņemšanas. Fiksēt plaisu platumu pēc sniega nokušanas iegrimušajā zemē un noteikti pie katras šādas detaļas pievienot kādu kritisku piezīmi apbedītā tuviniekiem par to, ka zem nokusušā sniega segas nav atklājies balta marmora piemineklis.

Arī fotogrāfija ir salīdzinoši veca. Dienas laikraksti parasti vecas fotogrāfijas pie aktuāli uzbraucošiem tekstiem neliek. Un tas viss vēl samuļļāts kopā ar Ulmani.

Jā, savai mātei marmora memoriālu vēl neesmu uzcēlis, taču esmu izveidojis pagaidu piemiņas vietiņu no 70 gadus izturēta kokmateriāla. Kontrastā ar seno dižlaiku melno marmoru un “ziloņu” mākslīgajiem pīšļiem, ir veselīgi pasēdēt pie manas mammas kapiņa uz koka soliņa un padomāt, kam vajadzīga tāda Latvija, kurā ir tāda avīze.

Manas mammas kapiņi ir skaisti. Aizejiet, “ziloņi”, un pagodiniet to, kas godu pelnījis. Tas nekas, ka pagaidām Aktrises goda zīme ir koks, nevis akmens, jo, kā sacīts kāda dziesminieka tekstā, šobrīd vēl “akmeņi lido zili”. Vismaz no Dienas dzeltenajiem ierakumiem.

elizabetes_komplektinjsh_2elizabetes_komplektinjsh_5

Klusēju, kad no Dienas “tautas balss” slejām mana sieva Līga tika publiski apmelota par “sūdu metēju”. Kad panesās sašutums par Ļeņinekļa vietas piešķiršanu Vijas Artmanes piemineklim, Diena nežēloja resursus, lai kā ar publicēto, tā komentāru zonā izsaukto tekstu kanalizāciju apgānītu pat mirušas aktrises piemiņu.

Nu redzu, ka šī avīze ar savu apmelojumu kampaņu mūsu dzimtas negoda ražošanu un sāpju vairošanu apzināti turpina.

Ir pienācis laiks laikraksta Dienas vadošos “ziloņus” ņemt pie dziesmas – arī juridiski, lai par šo sāpju naudu Tautas Aktrisei Vijai Artmanei (1929.21.08-2008.11.10.) uzceltu visbaltākā marmora memoriālu.