Publicistiskā ekshumācija  pārbubilcēta no laikraksta “Diena”.  Arī komentāri (:
Iekavās ar sarkanu – mani “Dienas” kļūdu labojumi un divas piebildes.

Inga Spriņģe, Diena
Svētdiena, 28. decembris (2008)

mamma_jauna_bigAktrises Vijas Artmanes aiziešana mūžībā ir viens no šāgada emocionālākajiem notikumiem, kas izsauca ne tikai patiesas līdzjūtības plūdus, bet arī uzjundīja vecus aizvainojumus un stereotipus

Viņa aizgāja sestdien, 2008.gada 11.oktobrī. Strenču psihiatriskās slimnīcas istabā, kur pēdējās trīs dzīves nedēļas Vija Artmane pavadīja kopā ar vēl dažām vājiniecēm. Tā bija īpaša istaba ne tikai tāpēc, ka tur gulēja savulaik par Latvijas Sauli vai Māti dēvētā aktrise, bet arī tāpēc, ka diennakti istabiņā atradās kāds no slimnīcas personāla, kas valsts slimnīcā ir greznība.

No rīta viņa atteicās no brokastīm, padzēra vien tēju. Ap pulksten diviem pēcpusdienā strauji kļuva sliktāk. Cēlās asinsspiediens, paaugstinājās temperatūra. 79 gadus vecā sieviete bija pie samaņas, lai gan par skaidru apziņu to nosaukt būtu grūti. Pēdējos gados pārdzīvotie neskaitāmie asinsizplūdumi smadzenēs bija radījuši smagus bojājumus, tādēļ “gaišie brīži” Strenčos bija reti. Artmane pazina dēlu Kasparu un vedeklu Līgu, “pārējos nu tā”, stāsta viņas ārste Inga Bauska.

Kaspars pēdējo tikšanos ar māti ceturtdienas vakarā apraksta savā blogā: “Dieva dotās apziņas krēslas pavēnī viņa nejuta sāpes, taču par ciešanām varēja lasīt viņas acīs. Šai pēdējā reizē tās bija visnogurušākās. Pieglaudis viņas vaigam savējo, klusi sacīju: “Grūts, mammu, tavs lielais krusts…” Negaidīti skaidri skanēja atbilde: “Tāda ir dzīve.”"

Pēc stundas, ap pulksten trijiem, “Omīte dziļi ievilka elpu, izelpoja un nomira”, pēcāk kā mantru radinieki viens otram atstāstīs tās māsiņas teikto, kas pēdējo stundu pavadīja pie Artmanes gultas. “Viņa nomira ātri un bez mokām,” domā ārste Bauska. Viņa arī konstatēja nāves cēloni – asinsizplūdums smadzenēs jeb kārtējais insults. Vairs nebija kino un TV ekrānos redzētās karaliskās spozmes, slimnīcas gultā gulēja sīka auguma sieviņa ar līdz nepazīšanai pārvērstiem vaibstiem. Toties viņas sejā beidzot bija miers. Omītes (tā viņu sauca ģimenē) grūtā aiziešana sākās jau šogad 9.februārī, kad viņas smadzenēs notika pamatīgs “īssavienojums”.

mamma_karaliene_big

BEIGU SĀKUMS
9.februāra rītā ap brokastu laiku Vija Artmane kopā ar mazdēlu Stefanu rosījās virtuvē Cēsu rajona Skujenes pagasta Uplejās. Artmane slaucīja grīdu. Pēkšņi Stefana uzmanību pievērsa Omītes dīvainā rīcība. Ļoti zemu pieliekusies, viņa pārlika slotu no vienas rokas otrā un turpināja “slaucīt” ar tukšo roku. “Tad viņa sāka kliegt: “Vai, vai, es krītu, es krītu!”,” atceras Stefans. Pusaudzis pārbijies skrēja pie vecākiem, kas no Cēsu slimnīcas izsauca “ātros”.

Slimnīcā Omīti ievietoja neiroloģijas nodaļā, taču nemierīguma un kliegšanas dēļ vēlāk pārvietoja uz reanimāciju. Slimā prāta murgos vājiniece sauca pēc māmiņas, sunīša Džanīša, meitas Kristiānas. Tieši ar meitu un mazmeitu Bertu aktrise pēdējos gadus dzīvoja kopā savā vasarnīcā Murjāņos, taču tobrīd Kristiāna gatavojās personālizstādei, tādēļ Omīte uz pāris nedēļām pārvācās uz laukiem pie dēla Kaspara ģimenes. Ja godīgi, Kristiāna bija arī nogurusi, jo omīte pēdējos gadus prasīja nepārtrauktu uzmanību augu diennakti. Kā mazs bērns.

“Ka Omītei ir slikti, pirmo reizi tā pa īstam sapratu pavasarī. Viņai ļoti patika saulīte, tādēļ ratiņos viņu izstūmu laukā. Pēc īsa brītiņa viņa lūdza, lai ved iekšā. Viņai juka telpa,” atceras mazmeita Berta, 21 gadu veca sieviete ar atklātu skatienu. Iepriekš Omītei ļoti paticis saulainās dienās sēdēt Murjāņu verandā, ēst mazos gabaliņos sagrieztu sviestmaizi un no skaistas porcelāna tasītes malkot tēju vai kafiju ar pienu. “Viņai ļoti patika vērot dabu. Varēja to darīt ilgi.” Berta atceras, kā abas skatījušās uz lidojošu dzērvju kāsi.

Cēsu slimnīcā Artmane nogulēja mēnesi un, radiniekiem par lielu brīnumu, izķepurojās. Šajā laikā viņa sāka strauji zaudēt svaru, “tādēļ mums jau bija vieglāk viņu panest un apkopt,” stāsta vedekla Līga, kas turpmāk kļuva par Omītes galveno kopēju un organizēja dažādas rehabilitācijas kūres.

Pēc Cēsīm ap Lieldienu laiku Artmane atspirga Līgatnes rehabilitācijas centrā, kur viņu pieskatīja dzejnieces Andras Manfeldes mamma Lidija. Andra ir viena no Kaspara Dimitera savulaik Krimuldā izveidotās Krusta skolas audzēknēm. Šajā skolā Andra pirms vairākiem gadiem ārstējās no narkotiku atkarības, par ko vēlāk sarakstīja grāmatu Adata. Viņas mamma Lidija ir vienkārša, rāma lauku sieva, ar kuru no visām savām kopējām Artmane sapratusies vislabāk. Divas nedēļas, ko Lidija Līgatnē nodzīvoja kopā ar Artmani, viņa ne reizi neizgāja laukā. Aktrise modās pat naktīs, “paskatījās, ka esmu blakus, un gulēja tālāk. Ik pa laikam viņai vajadzēja iedot padzerties.”

Omīte ļoti priecājusies par tuvinieku apciemojumiem. Par Kristiānas atvestajām puķu sēklām, ko plānoja sēt Murjāņos, kur bija aktrises iekopts dārzs. Par Bertu, kas viņai pina bizes un taisīja manikīru. Vislabāk patika “uz dabīgo šniti ar perlamutru”, nosmej Berta. Pat nespēka brīžos Artmanei rūpēja viņas āriene. Aktieru vidū joprojām klejo nostāsti par Artmanes labā izskata receptēm – pārmaiņus auksta un karsta vanna, vienmēr komandējumu čemodānā neiztrūkstošs zaļš kartupelis, ko pēc bohēmas pilnas nakts uzlikt uz sejas. “Taisīju viņai gurķu maskas, liku uz acīm,” atceras kopēja Lidija.

Pēc Līgatnes marta vidū Vija Artmane atgriezās Uplejās, kur nodzīvoja līdz pat augustam. Tad uz pāris nedēļām viņu ievietoja Vecpiebalgas slimnīcā. “Vien tālab, ka bijām totāli noguruši un jau šaubījāmies, vai visu darām pareizi. Mammas slimības saasinājuma iemesls bija galvas asinsvadu saaugumi. Mamma gulēja maz, bieži skaļi kādu sauca. Bija grūti noturama gultā. Nācās izmantot visādus paņēmienus, lai viņa naktī neizkristu uz grīdas. Dienā sēdinājām invalīdu krēslā, ar speciālu jostu piesaitējot. Tā vadājām viņu uz tualeti un pagrabā uz dušu. Iemācījos mammu mazgāt arī pats. Par koncertiem un jebkādu radošo darbību nācās aizmirst pavisam,” kādā savā blogā Kaspars Dimiters cenšas atspēkot apgalvojumu, ka viņš nepietiekami rūpējies par māti.

Pēc Vecpiebalgas slimnīcas Uplejās Artmane sabija mēnesi. “Viņa maz runāja, bet tik un tā bija asprātīga,” pēdējās tikšanās reizēs Berta Omītei vairāk turēja roku un klusēja. Bertai ir žēl, ka neapciemoja vecmāmiņu Strenčos, kur viņa nomira. Bija plānots, ka slimnīcā Omīte būs tikai mēnesi, lai saārstētu izgulējumu uz krustiem. “Mēs vairs nezinājām, ko darīt. Katru rītu brīdi staigāju gar viņas istabu, lai saņemtos ieiet. Izgulējumu atmirušo audu smaka bija jūtama visā mājā,” neslēpj vedekla Līga, kas apkopa Omīti vairākas stundas no rīta un vakarā.

“Vecumā audu apasiņošana ir traucēta. Vietās, kur kauls ciešāk saspiež mīkstos audus, asinis riņķo sliktāk un veido atmirušo audu perēkli,” skaidro Strenču slimnīcas ārste Inga Bauska. “Kādas muļķības!” ārste izsaucas uz apgalvojumu, ka izgulējumi radušies no nepietiekamas kopšanas, “tādu ārstēšanu nevar veikt mājās, tur nepieciešama vismaz trīs cilvēku komanda.”

11.oktobra vakarā par Karalienes aiziešanu mūžībā ziņoja ne tikai Latvijas televīzijas Panorāma, bet arī ārvalstu mediji.

mamma_kristine_big1

ĢIMENE IZVĒLAS BĒRES
Pēdējo reizi Vijai Artmanei ļaudis aplaudēja saulainā 15.oktobra rītā, kad viņu, baznīcas zvaniem skanot, atsegtā šķirstā iznesa no Rīgas Kristus Piedzimšanas pareizticīgo katedrāles. Viņai vairs nerūpēja, ka tiek apbedīta bez miršanas apliecības, jo Līga to nepaspēja laikus nokārtot. Vai, ka gazika šoferim, ar kuru tiek vesta pēdējā gaitā uz Pokrova kapiem, nav autovadītāja apliecības. Uz pieres viņai bija uzlikts papīra vainadziņš, kas simbolizē cerību uz glābšanu nu jau mūžīgajā dzīvē.

Baznīcas ļaudis lēš, ka todien no aktrises atvadīties atnāca vismaz 10 000 cilvēku. Pavadītāju rinda apvija teju veselu kvartālu līdz pat Raiņa piemineklim. Lai to izstāvētu, vajadzēja vismaz stundu.

Toties aktrises izvadīšanas ceremonija nebija vienaldzīga daudziem palicējiem. Grūti bija pieņemt ierasto tradīciju laušanu, ka slavenu aktrisi izvada no pareizticīgo baznīcas, nevis teātra. Apglabā Pokrova, nevis Raiņa kapos blakus vīram aktierim Artūram Dimiteram, Artmanes mammai un slaveniem māksliniekiem. Bez grima, it īpaši, atceroties, cik ļoti Artmane vienmēr domāja par savu izskatu.

“Pārmest mātei vai mums, ka viņa pavadīta no krievu katedrāles uz krievu kapiem, ir vienkārši primitīvi. Pareizticībai nav nacionālu robežu,” raksta Kaspars Dimiters, ar kuru sazinājos caur epastu.

“Mēs jau līdz pēdējam brīdim plānojām apglabāt Raiņa kapos. Bijām izsludinājuši internetā, taču tad piezvanīja no mūsu draudzes un piedāvāja vietu Pokrova kapos. Piekritām, jo ģimenei Raiņa kapos bija ļoti šaura vietiņa, bet šeit – tik plaša un tuvu ieejai, būs viegli atrast,” skaidro vedekla Līga, divus mēnešus vēlāk stāvot pie puķēm klātas kapu kopiņas. Līga arī bijusi pret katafalku, “jo tā ir zema mašīna, bet Omītei bija jābūt kā uz skatuves, atvērtai.”

Gaziku atraduši pie kāda Jūrmalas antīko automobiļu cienītāja. “Mēs jau gribējām vēl vecāku modeli – GAZ 51, kas tiešām izskatījās antīks, bet vajadzēja vismaz vienu dienu, lai saremontētu, citādi tā ik pa brīdim raustītos,” sarunai pievienojas Līgas dēls Stefans. Mazā akordeoniste Liene, kas samulsusi sēdēja gazika kravas kastē blakus zārkam, spēlēja dēla Kaspara iepriekš izmeklētus reliģiskus skaņdarbus. “Man jau gribējās, lai Liene spēlē filmas Amēlija motīvus, bet viņa pati atteicās un izvēlējās garīgos skaņdarbus,” raksta Kaspars. Dimiteri ar akordeonisti bija pazīstami jau iepriekš. Liene kopā ar draugiem uz Uplejām bija atvedusi ar vēzi slimu meiteni, kurai kā pārsteiguma dāvana bija tikšanās ar Kasparu un viņa koncerts.

“Omīte bija tik skaista savā vienkāršībā, ka mēs viņai nelikām pat pūderi, to nevajadzēja,” secina Līga. No radinieku, draugu un citu cilvēku atstāsta var secināt, ka Līga Dimitere ģimenē ir galvenā vilcēja un “izsitēja”. Pēdējos gados viņa arī vairāk runā ar medijiem, jo Kasparam esot problēmas ar sirdi, tādēļ viņš no apkārtnes uztraukumiem norobežojas. Kaspars gan daudz sastopams interneta vidē.

“Līga vienmēr visu kārtoja. Bija tādas kā Omītes dienas, kad viņu veda, brauca pēc zālēm, meklēja ārstus,” atceras rakstniece Andra Manfelde. “Sabiedrībā par Līgu izveidojies tāds radikālistes tēls, lai gan viņa ir ļoti pašaizliedzīga,” spriež Andra.

mamma_pie_zatlera_bigLīgas Dimiteres radikālistes tēls izveidojies pēc pēdējo gadu praida pasākumiem. Ģērbusies melnā, viņa tajos aktīvi demonstrējusi savu negatīvo nostāju pret homoseksualitāti, apslakot pasākumu dalībniekus ar svētīto ūdeni, bet pērn ieķeroties matos kādai lesbietei, kas tobrīd skūpstījās ar draudzeni. Līgu Dimiteri nesatrauc, ko teiks vai padomās citi. Kā piemēru Andra min gadījumu, kad Omīte bija jāpavada uz jaunievēlētā prezidenta Valda Zatlera inaugurācijas balli pērn vasarā Jelgavas pilī. Iznāca, ka Omītei par štociņu (kā joko ģimenē) nevarēja būt ne mazmeita Berta, ne meita Kristiāna, tādēļ piekritusi iet Līga. Vēlāk presē izskanēja nosodījums par viņas apģērbu – viscaur melnā ar lakatu ap galvu un zelta krāsas čībām kājās. “Bet viņa tobrīd nāca no Zooloģiskā dārza apmeklējuma, iepriekš nebija plānots, ka viņa ies pie prezidenta. Bet, ja vajag, Līga aizies,” stāsta Andra.

CIK MAKSĀ ARTMANE
“Abus dzīvokļus burtiski izsita no valsts Līga,” elektroniskajā vēstulē atbild Kaspars Dimiters uz jautājumu, kādēļ viņš vienmēr apgalvo, ka valsts nav palīdzējusi, lai gan Artmanei piešķīra divus dzīvokļus centrā, ko viņš pats vēlāk pārdeva, lai segtu parādus. Dzīvokļu epopeja ir sāpīga un bieži pieminēta tēma.

Pirms desmit gadiem dzejnieks un mūziķis Kaspars Dienā publicēja vēstuli Cik maksā Vija Artmane? Vēstulei bija liela rezonanse, jo tajā Artmanes dēls pauda nosodījumu valsts un privātām institūcijām, kas atsaka palīdzību kādreiz tik slavenajai aktrisei, par kuras “autogrāfu cilvēki visā plašajā PSRS bija gatavi ar elkoņiem sazilumot viens otra sānus”.

Pēc neatkarības atgūšanas Artmane zaudēja sešu istabu dzīvokli Bruņinieku ielā, jo ēkai uzradās īpašnieks. Arī šīs mājas iemītnieki izbaudīja metodes, kā saimnieki mēģina izkvēpēt īrniekus: pēdējos divus gadus ēku vairs neapsildīja, tekošais jumts bojāja sienas un parketu, zuda elektrība. Dailes teātra aktrise Indra Briķe, kurai bija kopīga grimētava ar Artmani, atceras: “Pēc izrādēm Vija ilgi sēdēja grimētavā, jo negribējās iet mājās, kur ir tumšs un auksts.”

izdegushais_bigĢimene uzskata, ka dzīvokļa zaudēšana salauza Artmani. Rīgas dome 1997.gadā piešķīra Artmanei divus mazākus dzīvokļus Rīgas centrā, lai gan likumīgi tie aktrisei nepienācās. Tobrīd vēl nebija noteikumu, kas ļāva šādos gadījumos piešķirt dzīvojamo platību, skaidro Rīgas domes komunālā departamenta pārstāve Ārija Stabiņa. Viņa ir viena no retajām, kam Kaspars Dimiters vairākkārt publiski izteicis paldies, jo viņa piešķīra dzīvokļus, riskējot ar amatu.

Vienā no dzīvokļiem Pērnavas ielā ar dzīvojamo platību 31 m2 pārvācās Kaspars ar ģimeni. Otram – Blaumaņa ielā (domāts Artmanei un Kristiānas ģimenei) – bija nepieciešams kārtīgs remonts, jo tas bija izdedzis. Tam bija arī 2200 latu īres parāds. Pateicoties Līgas iniciatīvai, parādu vēlāk prokuratūra dzēsa. Līga arī “izsita” no mājas saimnieka 5000 dolāru kompensāciju, aizejot no Bruņinieku ielas dzīvokļa. Taču nebija naudas jaunā Blaumaņa ielas dzīvokļa remontam.

“Savā nežēlīgajā rakstā Cik maksā Vija Artmane? biju uzbraucis kā maestro Raimondam Paulam, tā Parex bankai. Un dzīvē kā jau dzīvē – ironiski. Vienīgā banka, kas bija gatava piešķirt kredītu, izrādījās Parex. Taču ar vienu nosacījumu, proti, ka es publiski presē tai un maestro atvainošos,” savā blogā skaidro Kaspars Dimiters. Viņa sieva Līga stāsta, ka vizītē uz Parex banku devusies arī Artmane ar mērķi lūgt naudu remontam, taču “viņa nespēja. Palūdza iedot kredītu.”

Dimiters publiski atvainojās un no Parex paņēma 27 000 latu kredītu Blaumaņa ielas dzīvokļa remontam. “Bija naiva cerība, ka pelnīšu. Sāku pat sadarboties šai nolūkā ar Ēriku Stendzenieku, kas sakrita ar Šlesera partijas uznācienu. Nedaudz arī nopelnīju, un tāpēc likās, ka viss būs O.K.,” raksta Kaspars. Dzīvokli uztaisījuši kā konfekti. “Kaspars jau visu taisīja tā kārtīgi. Labi maksāja strādniekiem. Viņš tāds ir, nav skops,” stāsta Andra Manfelde. Remonts iznāca ļoti dārgs. Dimiteri nespēja nomaksāt vidēji 300 latu ikmēneša kredīta maksājumus (Ls 300 – tikai procentu maksājums, bez pamatsummmas atmaksas).

1999.gada janvārī viņi pārdeva Pērnavas ielas dzīvokli par 20 000 dolāru un par 9000 dolāru nopirka Uplejas Skujenes pagastā ar kopējo platību 1,4 hektāri (0,8 ha). Par atlikušo naudu daļēji tika dzēsts Blaumaņa ielas dzīvokļa kredīts un veikti pirmie remonti Uplejās. Taču parādi mazāki nekļuva.

strenchu_gultinja_big“Skaidrs bija viens, lai iegūtu mieru, ir jāatdod parādi, jātiek vaļā no bankas, kas mani jau bija ierakstījusi melnajā sarakstā,” skaidro Kaspars. “Uztaisīja šiku dzīvokli, taču bija lieli procenti, ko nevarējām samaksāt. Ja vilktu tālāk, paliktu bez jebkāda jumta,” kādā intervijā Krievijas žurnālistiem skaidroja arī pati Artmane.

Kā noprotams, ne bez sirdēstiem tika izlemts pārdot arī Blaumaņa ielas dzīvokli, kur dzīvoja Artmane un Kristiānas ģimene. Viņas pārvācās uz dzīvi vasarnīcā Murjāņos.

Darījuma faktus ir grūti pārbaudīt, jo abi dzīvokļi tobrīd nebija ierakstīti zemesgrāmatā. Tas nozīmē, ka informācija jāpieprasa Valsts zemes dienestam, kas atšķirībā no zemesgrāmatas datus par īpašumiem neizsniedz. Pēc divu nedēļu garām sarunām ar Valsts zemes dienestu Dienai izdevās noskaidrot, ka Blaumaņa ielas dzīvoklis 2004.gadā pārdots par 50 500 latiem. Savukārt zemesgrāmatas datu bāze, kur dzīvoklis reģistrēts pēc darījuma, rāda, ka pirkuma summa bijusi tikai 4577 lati. Kādēļ šāda datu atšķirība, atbildīgās iestādes sakās nezinām.

Kaspars Dimiters internetā skaidro, ka pēc dzīvokļa pārdošanas dzēsti visi parādi un “uz rokas palika apaļi Ls 500″. Uz jautājumu: kādēļ uzskatījāt, ka jums ir tiesības pārdot mātei piešķirtos dzīvokļus, lai iegādātos sev māju, Kaspars atbildēja: “Nav runas par tiesībām pārdot vai nepārdot mammai piešķirtos dzīvokļus. Viņa pati par šo lietu cīnīties netaisījās. Viņai sen bija kauns par to, kāda pret viņu parādīta attieksme. Jākalkulē bija mums.” Viņš arī norāda, ka bez kredīta nebūtu iztikuši, pat ja Blaumaņa ielas remontā būtu ieguldīta visa par otru pārdoto dzīvokli iegūtā nauda.

Zemesgrāmatas dati rāda, ka patlaban Dimiteru ģimenei atkal ir parādu slogs, jo 2006.gadā viņi iegādājušies Uplejām kaimiņos esošo 64 ha (46 ha) lielo īpašumu Upciems, kam bankā ņemts gandrīz 85 000 latu kredīts. Dimiters skaidro, ka šajā īpašumā gribējis izveidot Krusta skolu kā kādreiz Krimuldā. Daļēji kredītu plānojuši segt, pārdodot Uplejas, bet finanšu krīze pielikusi punktu.

mammas_beres_big

LATVIEŠU VARA IENĪDA ARTMANI?
“Viņu tā ienīda, jo mīlēja Krievijā. Viņi iznīcināja visu, kas liecināja par to, ka krievi mīl Latviju,” sašutis Pirmā Krievijas kanāla populārajā sarunu šovā Lai runā! Artmanes bēru dienā skaidroja TV raidījumu vadītājs Maksims Ševčenko. Raidījuma tēma bija par to, ka savulaik visā padomijā tik ļoti mīlētā Artmane pēdējos dzīves gadus pavadīja nabadzībā. Vairums raidījuma dalībnieku norādīja: Artmane savulaik ieņēma augstus amatus komunistiskajā partijā, tādēļ latviešu vara pēc neatkarības atgūšanas centās no viņas distancēties.

“Tā nav taisnība,” piesarcis mēģināja oponēt Jaunā Rīgas teātra režisors Alvis Hermanis. “Viņa atradās tādā pašā situācijā kā jebkurš Baltijas pensionārs.”

“Viņa nebija vienkāršs pensionārs, bet krievu-latviešu draudzības simbols. Mēs saprotam, ka viņu mīlēja tauta, bet ne politiskais režīms,” punktu pielika raidījuma vadītājs Andrejs Malahovs.

Šovinistiskais krievu politiķis Viktors Alksnis nespēja nomierināties, ka krievu portālos izteikts vairāk līdzjūtības nekā latviešu. Uz to pat skeptiskais Kaspars Dimiters, kurš raidījumam pieslēdzās no Rīgas, mēģināja atjokot, ka “krievu komentāru ir vairāk, jo jūs arī esat vairāk. Jūsu prezidents arī pirmais izteica līdzjūtību, mūsējais – nezinu, basketbolu vai tenisu spēlē.”

Pēdējie vārdi bija eļļa ugunī, jo atklājās, ka Valdis Zatlers līdzjūtību izteicis tikai pirmdien, kamēr Krievijas līderis Dmitrijs Medvedevs jau Artmanes nāves dienā – sestdienā. Runā, ka novēlotā līdzjūtība pielika punktu mūsu prezidenta preses sekretāres Intas Lases karjerai pilī. Drīz viņa šo amatu atstāja.

Notikušā politisko nokrāsu iezīmēja arī eksprezidentes Vairas-Vīķes Freibergas izteikumi TV5, ka “tā vai citādi viņa [Artmane] bija ļoti liela padomju ietekmes propagandētāja.” Bijusī prezidente TV5 gan sīkāk nepaskaidroja, vai tādēļ viņas prezidentūras laikā Artmanei nepiešķīra Triju Zvaigžņu ordeni, ko izdarīja viņas pēctecis Valdis Zatlers.

Artmanes laikabiedri nenoliedz, ka aktrisei paticis apgrozīties padomju laika ietekmīgu personu ballītēs. Kāda viņas paziņa atceras: Artmane lepojās, ka kompartijas vadītāja Augusta Vosa sieva viņai iemācīja gatavot īstus Sibīrijas pelmeņus. No otras puses, pat viņas nelabvēļi atzīst, ka tik slavenai personai kā Artmane būtu bijis grūti izvairīties no valdošās politiskās ideoloģijas atbalstīšanas, jo tas nāca komplektā kā atmaksa par veiksmīgo karjeru.

Strīdīga ir arī informācija par Artmanes “izmešanu” no Dailes teātra. Teātra arhīvā atrodas izziņa, ka 1998.gada 23.februārī Artmane pārtrauc darbu pēc abu pušu vienošanās, jo ieskaitīta štatā Jaunajā Rīgas teātrī. Nepatiesi ir apgalvojumi, ka viņai ilgstoši nebija darba. Pēdējo izrādi Sirdij ir spārni Dailes teātrī viņa nospēlēja mēnesi pirms aiziešanas.

Artmanes kolēģe Indra Briķe stāsta, ka Vijai bijušas problēmas ar veselību. Pārciestie insulti radīja grūtības atcerēties tekstu, kopējā grimētava bieži smaržoja pēc zālēm. Aktieru vidū nav noslēpums, ka aktrisei bija sarežģītas attiecības arī ar alkoholu (apm. pirms 30 gadiem).

“Toreiz nevarēja vienlaikus saņemt algu un pensiju, tādēļ Vija izlēma, ka ies pensijā, bet teātrī nāks kā ārštata aktrise,” stāsta Briķe. Teātra tā brīža vadība – galvenais režisors Kārlis Auškāps un direktors Bērtulis Pizičs, kad centos noskaidrot, kā īsti aktrise no teātra aizgāja, nosaukuši mani par mīļo sirsniņu, par šo tēmu korekti izvairījās runāt. Pizičs vien saudzīgi norādīja, ka viņam kā vadītājam būtu bijis daudz izdevīgāk Artmani teātrī paturēt, jo viņas vārds vien nozīmēja vairāk skatītāju un sponsoru atbalstu.

Teātra vēsturniece Lilija Dzene atcerējās pašas Artmanes teikto, ka atgriešanās Vecajā Smiļģa Dailē jeb Jaunajā Rīgas teātrī Artmanei bija arī simbolisks noslēgums, jo šeit viņa sāka savu karjeru. Pēc diviem gadiem, 2000.gadā, Artmane beidza aktrises karjeru. Veselību neuzlaboja pat atgriešanās mīļajās sienās. Viņa jauca tekstu, uznāca nevietā, reizēm nebija atrodama pirms uznāciena.

Neilgi pirms karjeras beigām valsts Artmanei piešķīra mūža prēmiju – 100 latu. Pagājušajā gadā Kultūras ministrija apmaksāja divus rehabilitācijas kursus Jūrmalas sanatorijās. Dažādus pakalpojumus apmaksājusi arī Teātra savienība un Dailes teātris. Teātra darbinieku savienības priekšsēdētāja Lolita Cauka pēc aktrises nāves izteica bažas par 500 latu likteni, ko savienība iedeva Artmanes ārstēšanai. Kaspars Dimiters stāsta, ka nauda samaksāta Andras Manfeldes mammai par Omītes kopšanu, kas šo faktu Dienai arī apstiprināja.

Artmanes dēls uzskata, ka nekā no šīs palīdzības nebūtu bijis, ja viņi paši nekaunīgi nebūtu prasījuši. “Radziņas radi tā nevaimanāja. Arī Pāvula radiņi ne. Pacietās savas tēvzemes kopējo moku menedžmenta vārdā. A man pofiks par pārejošām lietām un attieksmēm. Mani paziņas, kas reizēm sponsorē pa kādam albumam, grāmatai, deputātus bīda kā šaha figūriņas, gozējas glamūra spozmē, kamēr mūs vairāk kā bomžus un nabagus (jo naudas ne tikai nav, bet tūkstoškārt vairāk kā nav) mammas zīmē joprojām apliek,” elektroniskajā vēstulē raksta Kaspars Dimiters.

es_ar_krustu_bildi_big

PIEMINEKLI CELS
Izskatās, ka kaislības ap Artmanes vārdu nenorims arī pēc viņas nāves. Ejot gar Pareizticīgo katedrāli neilgi pēc Omītes bērēm, Līga Dimitere domājusi par to, ka aktrisei jāuzliek piemineklis, un acīs iekritusi vieta, kur kādreiz stāvējis Ļeņina piemineklis. Kad pēc dažām dienām viņai piezvanīja žurnālists no Telegraf “un man konkrēti paprasīja, kur Omītei būs piemineklis, tā arī teicu – kur kādreiz stāvēja Ļeņins.” Kārtējais skandāls.

Mēs ar Līgu tiekamies decembra sākumā pie Artmanes kapa, kad viņa apspriežas ar tēlnieku Graivu (Grairu) Avetjanu par pieminekļa izskatu. Līga mudina Graivu (Grairu) strādāt pie divu pieminekļu koncepcijas. Vienu, ko uzlikt kapos, otru – pilsētas centrā. “Kad būs gatavs makets, tad arī lemsim, vai tas iederas bijušā Ļeņina vietā vai ne,” iedrošina Līga. Viņa iesaka arī Graivam (Grairam) padomāt par to, lai vienu pieminekli par godu Artmanei varētu uzstādīt arī viņa dzimtenē Armēnijā. Līga neuzskata, ka ar saviem gājieniem provocētu sabiedrību. Katrā ziņā tas neesot pašmērķis. “Es esmu tikai svečturis,” uzskata Līga.

Komentāri

Vilis 10:38
Žēl, ka māksliniecei nav pavicies ar dēlu: melīgs, zaglīgs. Un tāds vēl uztaisīja vislatvijas šovu ar mātes līķi.

nu nezinu 10:58
man viņš neliekas ne melīgs ne zaglīgs. bet teksts par ciešanos tēvzemes kopīgā moku menedžmenta vārdā mani pat ļoti aizkustināja :) mēs visi esam divkoši , tāda iedaba.

paregis 11:10
Sāku pat sadarboties šai nolūkā ar Ēriku Stendzenieku, kas sakrita ar Šlesera partijas uznācienu. Nedaudz arī nopelnīju, un tāpēc likās, ka viss būs O.K.,” raksta Kaspars. Dzīvokli uztaisījuši kā konfekti.
_________________________________________________
Ko tad šeit gaudo prostitūta vārdā Dimiters.Viņš ir mācītājs,kas par savu sirdsabziņu nebēdā.Māte jau arī bija tik tāds Kremļa propogandas ierocis,tagad dēls meklē laimi pa to pašu ceļu pielienot svētuļiem no LPP.Kādi darbi-tādi augļi! Pat dzīvokļus ieguvis nelikumīgi,būtu nokaunējies.Neatminos ka kāds būtu rūpējies par Eduardu Pāvulu,kad viņš trūkumā nomira un neatminu ka Dimiteram tas būtu rūpējis jo viņam rūp tikai savs personiskais pārākums pār citiem,bet nevis attieksme pret māksliniekiem u.c. nepelnīti aizmirstajiem.

domāju ka zinu 11:16
maaksliniekiem( zinaamu vecumu sasniegušiem) ir vieta muusu saeimaa , biznesaa viņi visu salaiž sviestaa , arii šie nekad no paraadiem aaraa netiks,
p/s saeimaa viņu daudz , bet no viņiem atkariigs nav apsoluuti nekas , tik vien darba kaa klausiit partijas kapellmeistaru un attieciigi balsot , briivajos briižos var aveert savu halturku kaa kaadu krodziņu , taalaak dziivo laimiigi nost , šai autora aprakstiitai ģimenei vienkaarši nav paveicies , viss sagaajis sviestaa.

Ieva 11:49
Sāku saprast tos māksliniekus, kas pamanās vēl pašā karjeras plaukumā noindēties vai, piemēram, ieskriet ar auto sienā, jo gaidīt līdz tevi piemeklēs slimība, personīgais dēls izrādīsies mērkaķis (lai piedod man visi primāti) un pati nespēsi izlīst no glāzītes….

Ieva » nu nezinu 11:51
Tu paskaties kaut vai to vietu par viņa dāsnumu no paņemtā kredīta- acīm redzot cerēja, ka valsts nokaunēsies. Ja vispār ko cerēja, jo viss, sākot jau no viņa sodāmības liecina, ka viņš ir “labākajā” gadījumā izaudzis stipri infantils.

Ieva » nu nezinu 11:53
Jā, un par tiem dzīvokļiem: ja jau Stabiņa piešķīra divus, tad kārtīgs dēls būtu ļāvis mātei vienu uzreiz pārdot, jo kāds gan viņam sakars ar Artmanes paveikto?

fg 11:54
Labi jau, ka redakcija šādu materiālu liek. Kaut kas jau tiek skaidrāks, kaut kas arī ne – tas ir dabiski un normāli… Galvenais jau vienalga nav pārsūdzams – vecums un slimības ir briesmīga lieta, pat bagātam un aprūpētam. Kur nu vēl, kad juku laiki un par kumosu jācīnās…

Maja 12:03
Nu beidziet reiz apsmiet un zakaties – viss jau ir noticis…

gm 12:11
Visnotaļ skarbajā un skumjajā rakstā bija viena izcili gaiša nots. Es pat mazliet pamainīju iespaidu par vedeklu Līgu. Man ļoti patika šīs stāsts – “Omīte (Artmane) bija jāpavada uz jaunievēlētā prezidenta Valda Zatlera inaugurācijas balli pērn vasarā Jelgavas pilī. Iznāca, ka Omītei par štociņu (kā joko ģimenē) nevarēja būt ne mazmeita Berta, ne meita Kristiāna, tādēļ piekritusi iet Līga. Vēlāk presē izskanēja nosodījums par viņas (vedeklas Līgas) apģērbu – viscaur melnā ar lakatu ap galvu un zelta krāsas čībām kājās. “Bet viņa tobrīd nāca no Zooloģiskā dārza apmeklējuma, iepriekš nebija plānots, ka viņa ies pie prezidenta. Bet, ja vajag, Līga aizies,” “

Ieva » Maja 12:14
Kurš te ko apsmej. Bet piemēram mammas, kuru bērni alkst kļūt par skatuves vai estrādes zvaigznēm, varēs parunāties, vai tas ir tik vienkārši, kā izskatās un ko īsti nozīmē tie 90% darba, ar kuriem jāpapildina talants….Vai, piemēram, paši zvaigžņi var padomāt, vai ar veiksmīgu uzstāšanos pietiks normālai dzīvei. Labi, pie mums ir permanenta krīze, taču arī ārzemēs, kur vismaz dažiem no milzīgām masām izdodas nopelnīt labus honorārus: cik no viņiem ir, nē, nevis laimīgi, bet jaut vai apmierināti?

Saule 12:34
Rakstā – radi, dzīvokļi, nauda, kredīti – sīkmanība, aiz kokiem pazudēts mežs. Varbūt mums latviešiem tā neveicas tāpēc, ka mums pietrūkst cēlsirdības, cieņas pašiem pret sevi un citiem. Lai vieglas smiltis Māksliniecei, viņas radītie tēli joprojām ir dzīvāki par dažu labu fiziski dzīvojošo.

Citada 13:44
Man loti patika Vija Artmane. Atceros vinu vienaa izrade Dailes teatri……kad vina iznaca, visas aktrises nobaleja…..Izcila aktrise bija. Bet stasts par dzivokliem utt. ir kartejais stasts par makslinieku gruto likteni. Artmanes berni jau arii ir makslinieki, tapec vini nav bagati, sitas kaa spej. Tada ir dzive. Ari man patik Kaspara dzeja dziesmas…skaista un ipasi juteksliska. Jaaa, sii gimene nav apgroziga kaa citu makslinieku gimenes, piem, Petera, kura dels jau tik jauns budams ir ists negausigas particibas piemers – iebidits laba posteni un apvelies ka sivens.

cinitajs 14:18
V.Artmane bija Latvijas valsts, latviesu tautas izcilaka aktrise kada jebkad ir bijusi. Ja vinas dels ir viens no izcilakajiem latviesu kretinim…..
W.Freiberga skaudiba un naida uz izcilo V.Artmani darija visu, lai si izcila aktrise V.Artmane nesanemtu atjaunotas Latvijas valsts apbalvojumu. To V.Artmane sanema tikai tad kad si nekauniga, alkatiga, egoistiska W.Freiberga izvacas no Rigas pils.
Freiberga ir ka posts un sods ne tikai latvisu tautai, bet visai Latvijas valstij.

Anna » To:cinitajs 14:27
Draugs, esiet tik laipns un pacīnieties ar savu rakstīšanas prasmi, citādi no Jums tāda varena mazizglītotība kā āža kāja spraucas laukā… :-(

citi » citada 14:27
pievieno vēl dripes atvases!

Zigurds 14:34
Te aprakstīta vienas izcilas personība traģiskā mūža nogale. Cik vēl ir tādu, kuras nav aprakstītas. No visiem komentāriem cilvēciskāka ir “Citādai”. Viņa precīzi parādijusi, ka konjukturas buras uzvilkušie iebraukuši bagātības jūrā, kļūstot par sivēniem tiešā un pārnestā nozīmē. Traģisku likteni piedzīvojuši daudzi citi mākslinieki un zinātnieki. Iespējams, ka latviešu garam dziļas rētas sitis verdziskums pret vācu baroniem un krievu okupantiem. Tāpēc Latvijā tik maz pieminekļu tautas gara nesējiem un varoņiem. Uz Latvijas naudas un citiem vērtspapīriem nav gara milžu un valstvīru attēli. Toties tur ir zivis, govis un kukaiņi – tie tiek vērtēti augstāk par cilvēkiem, personībām. ASV prezidenti par savu valdību kļūdām, pat senām, ir daudzkārt spējuši atvainoties. Krievi un latvieši neprot atvainoties, teikt lūdzu un paldies. Ar ši māksliniecei, ja Latvijā būtu civilizēti valdītāji, tiktu sarīkotas bēres uz valsts rēķina un ši traģēdija nenonāktu svešinieku rokās kā propagandas karogs.

Šampēteris 14:37
Alkatīgīgais dēls padarījis populāro latviešu-padomju aktrisi par lielāko postpadomju intrigu. Tagad mē’gina konvertēt latos.

Bille 14:40
Raksts liekas rakstīts, lai attaisnotu Artmanes bēres. Pārvērst mātes bēres par šovu “re kādi mēs cietēji”, nav tam attaisnojuma. Tiesa, raksts parādīja, ka Dimiteru ģimene nav draugos ar naudas rēķiniem- tādi kredīti, tādi remonti, mainīs un pārdos, kamēr paliks Murjāņu vasarnīca. Tad atkal varēs čīkstēt, ka tauta un valdība mākslinieci nenovērtē.
Raksta autorei paldies par skatu no gimenes puses.

vim 14:49
Paldies par rakstu. Lai cik negatīvs arī nebūtu veidojies iespaids par aktrises ģimeni laikā pēc viņas aiziešanas – šis raksts noliek visu savās vietās – normāli cilvēki, kuriem cita starpā kā mums visiem nav svešas ne vājības ne arī kļūdas, bet kuriem nākas atrasties publiskā telpā un uzklausīt par sevi vairāk vai mazāk paštaisnus viedokļus no svešiem cilvēkiem, ar kuriem nav bijušas un nebūs ne mazākās savstarpējās saskares. Bet, neskatoties uz to, ir bijis jāpieņem konkrēti lēmumi, konkrētās situācijās un konkrētos apstākļos. To izdarīt pareizi ne vienmēr ir viegli arī tiem, par kuru eksistenci zina tikai radi un darbabiedri, kur nu vēl personām, par kuriem avīzes rakstījušas kopš dzimšanas.
Raksts ar apstiprina manā personīgajā pieredzē augušo pārmetumu valstij, kura izvairās nodrošināt saviem vecīšiem profesionālu un piemērotu aprūpi, atstājot viņus ģimenes locekļu ziņā, kas nereti nozīmē ieslēgt viņus radu mājokļu četrās sienās, izolējot no vienaudžu sabiedrības un cilvēka pašcieņas cienīgiem apstākļiem. Vecīši nonāk pilnīgā savu bērnu varā, kuri to realizē kā nu prot, vadoties no savas sirdsapziņas – kāda nu kuram tā ir. Bet kamēr Latvijas valstī ir svēts likums, ka bērniem (un nevis sabiedrībai, valstij, kam visu darba mūžu maksāti nodokļi) jārūpējas par vecākiem, neliekoties ne zinis par to, kāda ir šīs aprūpes kvalitāte, tikmēr tādu zinātņu kā geriatrijas un gerantoloģijas attīstības augļi latviešu vecīšiem vēl ilgi būs neaizsniedzams luksus.

sandra 15:23
Paldies par rakstu,visu ieraudzit no citas puses.Mainiju savas par Ligu.

Man žēl 15:36
Paldies par rakstu! Brīnos par Mākslinieces tuvredzību. Visus šos gadus viņa ,domājams ,labi pelnīja, bet nebija parūpējusies par savām vecumdienām.

prahtweeders 17:35
Stāsts par Vijas Fricevnas slimošanu un kopšanu šūts baltiem diegiem un tāpat kā apbedīšanas balagānā te jūtama stipra Maskavas čekas propagandas aparāta līdzdalība.Likteņa ironija ka boļševiku komisārieni ,kas bija tikpat latviska kā ”Jantarj” smaržas,nomērdēja līdz nāvei pašas bērni.

wewe 17:52
raksts manas domas par Liigu nemainija ne drusku,tikai nostiprinaaja manu paarlieciibu,ka lielaakais kvantums stulbo ideju un to realizaacija saistiita tiesi ar vinu!
bet par Viju Artmani -smaga dziive bija Aktrisei un radi diemzeel to nepadariija vieglaaku,jaa paliidzeeja, par to nav runa,bet dziives nasta vieglaaka nekluva.zeel.

Manas domas 17:53
1) VVF riebums bija ne tikai pret IZCILĀKO latviešu aktrisi Viju Artmani, bet pat pret t.s. TRIMDAS latviešiem, kur vecā grezele pati bija dzīvojusi! kas atbalstīja Latvijas neatkarību…un tāpēc viņi arī NESAŅĒMA šo Latvijas augstāko apbalvojumu, bet tikai Valda Zatlera laikā BEIDZOT saņēma- dažs arī nesen 18.novembrī! .
2) Tomēr pat ļoti NEPATĪKAMI lasīt par visām tām dzīvokļu iedošanas un pārdošanas lietām, jo nu uzzinām, ka izcilajai aktrisei gandrīz vai nebija reālas mājvietas! lai gan viņa ļoti mīlēja Murjāņus, kur pati iekopa dārzu! Kāds tur brīnums, ka viņai bija n-tie insulti un tml.

anšlāgs 17:53
Dimiters nav draugos ar galvu. nevarēja nomaksāt 300 Ls mēnesī, lai nomaksātu dzīvokļa remonta kredītu, bet tad naski paņem 85 000 Ls kredītu.
kas attiecas uz Artmani, lai viņai, protams, vieglas smiltis. aktrise bija izcila, nav ko noliegt. bet tika pie lielām lomām ne tikai dēļ talanta un izskata, bet arī dēļ tā, ka bija Artūra Dimitera sieva un partijai pietuvināta. aiz kadra palicis stāsts par to, ka Pāvuls dēļ viņas esot aizgājis no Dailes teātra. baumas? nav dūmu bez uguns.
un viņai arī šī vara iedeva daudz – 2 dzīvokļi centrā, kurš vēl mākslinieks ko tādu ir dabūjis? tā kā nav ko Kasparam te vaimanāt. pieaudzis vīrietis, kura vienīgais darbs ir bijis – Artmanes dēls.

uci to vim 17:59
ļoti sakarīgs komentārs!

ui ui 18:12
anšlāgs!300 Ls tagad nekas nav, bet 5 gadus atpakaļ bija savādāk

Krista 19:24
cik var rakāties pa dubļiem!??..:(

t 19:37
tomēr tērēts ir tas kaspariņš
uz ko viņš cer? uiz muļķu līdz’jutībū turpmākā mūža garumā, guļot uz mātes slavas lauriem??
izsitām, izsitām – nu un? jāmāk arī paturēt

ASV pieredze 19:41
Dzivoju ASV 12 gadus,un esmu licenzeta slimnieku aprupetaja (CNA-Certified Nursing Assistant).Ta ir profesija,kam nav gandriz neka kopeja ar padomjulaiku slimnicu biedekliem-nodzertajam,novalkatajam sanitarem,kuraspiespiedu karta milicija nosutija darba slimnica. CNA var stradat privatos vai stata Nursing Homes,Adult Family Homes,vai ari klienta-pacienta majas,aprupejot vienu cilveku individuali,ka ari uzsakt savu personigo aprupes biznesu sava maja,ja ir atbilstosa platiba un atbilstosi apstakli,ekipejums slimnieku aprupei.
Ja radiem majas apstaklos vairs nav fizisku iespeju un padoma ka aprupet savu omiti vai opiti,vini nosledz ligumu ar Nursing Home,vai ari ar privatu aprupetaju(CNA),sastada CarePlan,kura piedalas attiecigas personas: klients pats vai klienta radi(dementia gadijuma),CaseManager un CNA. CarePlan ir plans,kura konkreti uzradits,cik stundas vajadzigas personas aprupei-5,10 vai 24 stundas diennakti,kas konkreti jadara aprupetajam-piemeram:dusa vai gultas vanna ikdienas,barosana,autinbiksisu mainisana ik2 stundas,grozisana gulta ik 2 stundas,lai izvairitos no izgulejumiem,pieskatisana 24 stundas-(aprupetaji var stradat 3 mainas,ja nepieciesams,),-ja klients nemierigs,ar aptumsotu apzinu,utt.,utml.Sadi CarePlan’a tiek ierakstits stundu skaits,cik klientam nepieciesams diennakti,un ari pec klienta stavokla smaguma tiek aprekinata aprupetaja darba apmaksa.Stata NursingHome parasti ka darba apmaksu izmanto klienta pensiju,vai SS-SocialSecurity ienakumus,vai ari apdrosinasanas nauduno Medicare,ko Medicare ikmenesi parskaita uz NursingHome kontu,vai ari individuala aprupetaja kontu. CNA ikgadus iziet Criminal Background check un TB,testu.Noalgot profesionalu CNA savas majas sev vai saviem radiniekiem ir drosi,jo CNA ikreizes sniedz atsauksmes no ieprieksejam darbavietam,iziet so kriminalo testu un TB testu. CNA jabut ari FirstAid(pirma palidziba),Food Handlers(atlauja stradat ar produktiem virtuve),HIV/AIDS certifikatiem.
Domaju,ka ap 90% amerikanu izvelas sadus CNA pakalpojumus pasi sev vai saviem radiem vecuma nespejas gadijumos.Neviens seit neparmet berniem vai mazberniem,ka vini aiznemti sava darba un nerupejas par saviem vecakiem. Visi saprot,ka aprupe smagos gadijumos nevar un NEDRIKST but pasdarbiba,jo rezultata var nodarit lielaku launumu slimnieka veselibai. Ja musu omite vai opitis saslimst,mes tacu nesakam vinus arstet pasi,bet ejam pie arsta,vai ne?Jautajums-cik so majas aprupes pasdarbnieku zina pietiekosi par izgulejumiem,repozicionesanu gulta gulosajiem,pareizu un drosu (ka klientam,ta aprupetajam) piecelsanu no gultas,parvietosanu uz ratinkreslu,sedinasanu uz poda,edinasanu(biezi var notikt aizrisanas),mazgasanu,aizcietejumiem-tatad ari sabalansetu dietu,utml.,utt.?
Amerikas statistika rada,ka tiesi sajos majas pasdarbibas gadijumos,kad radi pasi izvelas kopt savus nespejigos vecakus,sie vecie cilveki beidzot noklust hospitali ar neglabjamiem,strutojosiem izgulejumiem(gangrenas stadija),jo kopsana nav bijusi profesionala,kaut ari no labas sirds.Tas nav attiecinams tikai uz veciem,nespejigiem cilvekiem,sadi gadijumi notiek ari ar gados jauniem,paralizes parnemtiem,cerebrala paralize,DD-iedzimta atpaliciba,depresiju maktajiem,utml. Jebkura gadijuma nepieciesama profesionala aprupetaja palidziba vai vismaz iss padomu kurss aprupe,pirms keraties klat pie si gruta darba-sava radinieka aprupesanas.Te ar labu gribu un mikstu sirdi vien nepietiek,diemzel.

LV pieredze » ASV pieredze 28.12.2008 19:56
Un ko tu ar šito palagu gribēji pateikt? Ka Artmanes radiem vajadzēja izvēlēties CNA pakalpojumus? Raksts bija par aktrises Artmanes pēdējo gadu nevis par slimnieku kopšanu.

sid 28.12.2008 21:05
Man rakstaa uzkrita divas pilniigi preteejas lietas:
Gariigums,maaksla,sevis ziedoshana,ticiiba,pieticiiba-
un pretii-
merkantiila labumu izsishana,veeleeshanaas buut elitaaram,bezceremoniju naudas un iipashumu pieprasiishana,lieli krediiti,nesamaksaajamas paraadsaistiibas,intrigas,paarpratumi,izrunaashanaas,sveetul iiga religjijas piesaukshana,zemi instikti…
Tik diametraali preteejas lietas,tik cieshi saviitas kopaa vienaa gjimenee.
Kas tas ir?
Karma?

ASV pieredze 28.12.2008 21:10
Pilnigi pareizi,raksts bija par Aktrises-ari smagas gerontologijas slimnieces ar izteiktu prata aptumsosanos-pedejo gadu,un par vinas ciesanam sakara ar nepiedienigo parvietosanu no viena nogurusa radinieka pie otra,tad uz vienu slimnicu,uz otru,atpakal pie radiem,uz vienu reh.centru,uz otru,atpakal pie radiem,utt,utjpr.Ta ka Vijai Artmanei pedeja dzives gada pietruka tiesi profesionalas kopsanas,tad ari komenteju tiesi to.Gerontologijas noteikums ir,ka slimnieki ar izteiktu prata aptumsosanos loti slikti uznem jebkuras parmainas vinu apkartne,tatad pec iespejas mazak jamaina vinu apkarteja vide un ari apkartejie cilveki,jo jebkuras parmainas vinus uztrauc un tikai pasliktina vinu veselibu un uztveres spejas.Insultu parcietusie ir seviski jutigi pret jebkuram parmainam,jo vinu uztveres spejas (smadzenu darbiba)ir bremzetas.Ir cietsirdigi so cilveku regulari parvietot no vienas vietas uz otru,mainot aprupes stilu un kopejus,jo ari svesas balsis sos cilvekus arkartigi uztrauc un nervoze smadzenu bojajumu del.
Tadel ari domaju,ka sapratigak butu bijis par Aktrises pensiju vai teatra saziedotajiem lidzekliem noalgot vienu vai 2 profesionalus aprupetajus (stradat uz mainam pa 12 stundam),kas specializejies gerontologija,un atstat Viju Artmani vinu aprupe vinas pasas majas,ierastaja vide. Slimnica slimnieks jaievieto,ja vinu var arstet,sai gadijuma vairak bija nepieciesama profesionala 24/7 aprupe,lai neraditu lieku stresu un ciesanas,ko parvadasana no vienas vietas uz otru noteikti radija.Cilveks ar prata aptumsosanos joprojam ir cilveks ar izjutam,ar vinu nedrikst izrikoties ka ar malkas pagali,pastav etikas principi,kas ari jazina katram aprupetajam-iztureties pret jebkuru pacientu ar cienu un godigumu.Velreiz atkartosu,ka nebiju domajusi nopelt radinieku labo gribu kopt omiti,tomer ta aprupe nebija profesionala,tadejadi radot vairak ciesanu,neka labuma.Nevienu negribeju apvainot,tikai dalos sava pieredze,ceredama,ka ta vares kadam palidzet nakotne.

Egils » ASV pieredze 28.12.2008 21:56
ASV pieredze varētu kaut ko gudru pateikt par Strenču Psihiatriskās Slimnīcas īpašo atbilstību un piemērotību izgulējumu ārstēšanā. Maķ tvoju za nogu, es arī gribu par daugavas vanagu.

zirniitis 28.12.2008 21:57
…….Artmanes kundze ir ..jaa !tieshi IR! liela aktrise…jo arii aizejot prom no shiis pasaules nenoziimee, ka cilveeks ir prom.. paliek aktiera darbi un musu sirds atminjas ….parasti izcilaam personiibaam ir necili beerni…paeenaa dziivojoshiem … ir gruuti atrast SAULI pashiem… neatkariigi no EENAS……diemzheel to tagad var biezhi redzeet…ka viens otrs beerns meegjina kljuut par VISMAZ KAUTKO un KAUT KAA NEBUUT PALIKT SARUNAAS…kaut vai Eenu izmantojot….noniecinot…
dosim mieru LIELAI AKTRISEI… ar cienju pret vinjas maakslu…ja visi piederoshie to saprot…

..pē…k.d.!!! 28.12.2008 22:00
..lai vieglas smiltis nelaiķei!!!…..runa jau nav tik daudz par viņu..cik par viņas ….nekaunīgo..!!! patizlo dēliņu (un citiem radiņiem)!!!…būvēt savu labklājību uz mātes ”varda rēķina”…NOŽĒLOJAMI!!!Nevajadzēja kaspariņ jaunībā tikdaudz ”ar pūķi draudzēties”!!!..

Andris 28.12.2008 22:31
Cik slikti būt populāram cilvēkam! Tevī atrod vainas dzīvam esot, nomiršanas procesā un pat pēc nāves!

Minka 28.12.2008 22:49
Sīrupaini salds raksts ar mērķi attaisnot aizgājējas radiniekus.
Kas noticis ar laikrakstu Diena? Nesen tāds pats vienos vārtos virzīts raksts par “labo krievu” .
Aktrise 28.12.2008 23:34
Nu re,viens raksts,lai visi atkal saktu eceties un aplamat viens otru. Manuprat,ja musu(jusu) mate butu tada situacija un ar tadu pasu pagatni ka Vija Artmane(lai vinai vieglas smiltis),mes daritu tiesi tapat!!! Kauns, kauns,kauns! Lielaka dala komentetaju peksni ir aizmirsusi,ka padomju laika,ja gribeji but slavens un atistit savu talantu un izvirzities vajadzeja but partija. Tapat ka tagad-vajag sponsoru,lai ierakstitu,uzfilmetu,iestudetu.Citi laiki,citas metodes slavas iegusanai.
Atcerieties to pasu VVFREIBERGU diena kad vina kluva par prezidenti? Aizmirsat? Pukaina bluzite un parasts bruncitis.Ka kluva par prezidenti-spilgtas kleitas un matu sakartojumi.Ka ari nodrosinata dzive no musu nodoklu maksataju naudinas lidz navei.Ka apdrosinasana dubulta pilsoniba,ja gadijuma atkal jamuk no krievu laca. Berneli ari tika iekartoti ta tuvak un labak.Kas vini butu Kanada?
Mes visi esam cilveki un melos tas kas saka ka neveletos ta labak iekartoties uz savu vecaku vai bernu rekina.

skeptiķe » aktrisei 28.12.2008 23:39
Mīļā, vai jums neviens nav teicis, ka skaudība bojā sejas krāsu?

Aktrise » Skeptikei 00:08
Piekritu!Tapec jau visiem latviesiem energiski jaapmekle solarijs,lai to krasu apsleptu.Jo mums no otru cilveku skausanas vairs nav sejas krasas. Es butu laimiga,ja mani apglabatu ka Viju Artmani!
Es velejos nokauninat par to ka mes(latviesi) tik vienkarsi apliekam cilvekus gan mirusus,gan dzivus.
Cienisim visus latviesus kas ir nesusi Latvijas vardu pasaule-neatkarigi zem kada karoga.Bijusi prezidentes kundze bija tikai piemers tam, ka cilveks neatkarigi no kurienes nak un ir izaudzis, izvelas to labako un ertako,kas vinam ir dotaja laika. Ari vina ir daudz paveikusi Latvijas laba un ceru ka vinas berni spes atlauties privatus kopejus vinas pedejos gados.
Lai Dievs dod visiem tiem V.Artmanes gimenes loceklu nosoditajiem un aplamatajiem nomirt viegli,jo tikai tie kas nezina ko nozime vecuma planpratiba,nespeja un kas ir ieklauts sada cilveka kopsana un pie dzivibas uzturesana,spej nosodit!

khm, khm 00:36
mes(latviesi) tik vienkarsi apliekam cilvekus gan mirusus,gan dzivus
============
Diez vai “vienkārši” ir īstais vārds. Artmanes radinieku izdarības būtu pelnījušas vēl skaļāku nosodījumu. Dīvaini dzirdēt, ka līdz mātes bēru dienai pietrūka laika nokārtot miršanas apliecību, toties uzstāties TV šovā!! gan laiks atradās.

nu nesaprotu 01:11
Kāpēc nevar likt mierā to cilvēku? Cik tad ir to izcilo lomu, kuru dēļ valstij būtu jāuztur aktrises pēcteči nez cik tur paaudzēs? Patiešām laba loma ir Džūlija – taču šķiet, ka tur aktrise nospēlējusi pati sevi – aktrisi, kuras lielākais talants ir spēja īstajā brīdī būt īstajā vietā un izteikt īstos vārdus. Paldies aktrisei par “Teātri”. Un apklusiniet taču tos viņas izmantotājus.

kuks 06:10
Es uz to visu skatos kaut kā mierīgi:
1) Nodzīvoja 79 gadus, padomjlaika cilvēkam tas ir daudz. Strādāja par aktrisi !!! tas nav kā par pastnieci, vēl 71 gada vecumā – nu labi, sāka jaukt tekstu karjeras beigās, bet vienalga tas ir lielisks sniegums. Nu OK, rietumeriopā vecenītes nograbina līdz 85 gadiem, bet tie pēdējie gadi tāpat ir bēdīgi. Tā ka šajā ziņā viss ir OK, ja vien mēs nesapņojam par nemirstību.
2) Par to komunistisko pagātni – viņa tak savu karjeru taisīja ar savu profesionalitāti, tajos laikos varai vajadzēja rotāties ar profesionāļu sasniegumiem. Kāpēc, lai profesionālis, zinot savu vērtību un redzot komunistu nomenklatūras bezvērtību, arī nepagozītos slavas saulītē un nepalietotu nomenklatūras labumus – vai tad vajadzēja gaidīt PSRS sabrukumu. Jo vairāk mums būtu bijis tādu komunistu kā Artmane, jo būtu bijis labāk mums visiem.
3) Par to trūkumu mūža galā – nu PSRS laikā pensiju fondi mūsdienu izpratnē nebija, kas varēja zināt, ka vara mainīsies. Bet daudzi pensionāri bija un ir pie mums trūkumā. Īpaši izdalīt Artmani – nu nezinu, citi cilvēki TAK ARĪ STRĀDĀJA savā vienīgajā dzīvē. Bez tam, simpātiski, ka bērni ar viņu ņēmās.
4) Par tiem dzīvokļiem un kredītiem – nu nav tie mākslinieki tie veiksmīgākie biznesmeņi. Par to dārgo remontu – protams tas bija stulbi – vajadzēja lētāku taisīt. Par jaunu kredītu zemes pirkšanai – protams stulbi, BET pirms 3-4 gadiem visa Latvijas sabiedrība bija ārprātīga, ņemot kredītus un pērkot NĪ. OK, es pats tā nedarīju, bet speidiens sabiedrībā to darī bija milzīgs – grābt, grābt, un nestrādāt.

kukam 06:47
Visam var piekrist izņemot otrajam punktam. Viņa ļoti altīvi sadarbojās un smagi apkaroja konkurentus, un pat tos citādi domājošos kas nemaz nekonkurēja, vīriešus. pateicoties iegūtai ietekmei. Palasiet vien publikācijas CĪŅĀ par Valteru.

Es 07:41
Varbūt paskatīsimies katrs savā ģimenē -konflikti, necieņa un cīņa par mantu – tā ir šodienas ikdiena, tikai neviens no komentētājiem par sevi nez kāpēc nestāsta…Zinu ģimeni, kas pārstāv lielu firmu, bet solīdais dēls 6 gadus savu mammu ir aizmirsis, bet šādi kungi un dāmas dzīvo mūsu vidū…Apstājieties!!!

Tam es 07:59
Nav korekti raudzīties uz sliktajiem piemērie,. Labo ir daudz vairāk.

žēl » sapampušas kājas 09:54
Bet nomira viegli, kā nopūtās. Dievs žēloja.
Pažēlosim arī mēs viņu.

? » Es 09:55
Jūs par sevi?

anšlāgs » Aktrisei 10:11
tavi salīdzinājumi nav korekti. un attaisnot Artmanes radu izdarības, jo redz, visi populāru cilvēku radi tā dara un padomju laikā visi mēģināja izmantot partijas labumus, arī ir nevietā. Nē, NE VISI. nav dzirdēts, piem., ka Pāvula vai Radziņas radi ir bijuši tik nekaunīgi (ko arī pats Dimiters rakstā apstiprina). un par to visu cieņu viņiem. atceros, kā mākslinieki sarīkoja Pāvulam labdarības akciju un saziedotie līdzekļi tika novirzīti viņa ārstēšanai. un tauta ziedoja, jo viņš bija ĪSTS TAUTAS MāKSLINIEKS, patiesi mīlēts un cienīts, un bezpartejisks, ja kas.
un NE VISI izmantoja kompartiju, lai tiktu pie labākas dzīves. bija ļoti daudzi, kas dzīvoja saskaņā ar savu pārliecību un partijā nelīda. jā, bija toreiz arī daudz konformistu, un arī tagad tādu netrūkst. lai atceramies neseno TV sižetu ar Tautpartijas jauno maiņu. die’s nedod, ja šāda jaunā paaudze nomainīs esošo varu. taču visos laikos ir bijuši tādi, kam svarīgāki par personīgo labumu izsišanu ir bijuši principi un sirdsapziņa. un to derētu atcerēties ne tikai aktieriem.

Bille » vim 10:26
Raksts ar apstiprina manā personīgajā pieredzē augušo pārmetumu valstij, kura izvairās nodrošināt saviem vecīšiem profesionālu un piemērotu aprūpi, atstājot viņus ģimenes locekļu ziņā…
——–
Jā, nav mums vēl ASV pieredze un tuvinieki ilgu laiku būs tie, kas pieņems lēmumu kā, kur un pa cik aprūpēs savus vecīšus. Jā, mēs visi zinam, ka valsts pensijas nav lielas. Bet kas tad ir valsts, ja ne mēs paši? Varbūt šeit varam katrs pārdomāt cik lielu sociālo nodokli maksājam. Kaspars, Līga un Kristiana arī droši vien maksāja sociālo nodokli. Cik maksājam, tik saņemam.

mjā 10:46
Kasparam esot problēmas ar sirdi, tādēļ viņš no apkārtnes uztraukumiem norobežojas.
==================
:D:D:D

Gints Kronbergs 11:43
Iespējams, uz Ingas Spriņģes rakstu ir vērts palūkoties arī no mazliet cita skatupunkta.

Proti, žurnālistu kā arī, plašākā nozīmē, visu mēdiju atbildības kontekstā.

Kādēļ gan tā vietā, lai lasītājiem radītu iespēju lasīt par, vienu no visu laiku lielākajām latviešu aktrisēm, viņas paveikto, ietekmi uz Latvijas kino un teātra attīstību, jau n-to reizi viss aprobežojas ar saldsērīgu stāstiņu par “nelaimīgāko un Latvijas valsts visvairāk apbižoto cilvēku” Kasparu Dimiteru, viņa parādu saistībām, kā arī ekstrēmi noskaņotās sievas Līgas publiskajām izpausmēm.

Rezulāts, protams, ir panākts. Interneta komentāru sadaļa vārās. Vieni sēžot pie Ziemassvētku mielasta galda, ģimenes lokā priecīgi saplosa gabalos Dimitera kungu, otri metās aizstāvēt ģimenei nodarīto netaisnību.
Katrā ziņā viedoklis ir pat 3.klases skolniekam ..

Lai nu paliek Vija Artmane un Kaspara Dimitera ģimenes sadzīviskās peripētijas, tomēr sliktākais ir vērojamajā konsekvencē, ka tieši šajā emocionāli uzkurinošajā “dzeltenajā toņkārtā” tiek publicēti stāsti arī par visnotaļ svarīgiem ekonomiskiem un politiskiem notikumiem.
Izteiksmes un vārda brīvība ir slavējama un pozitīva parādība, tomēr jebkāds analītiskuma trūkums kā arī vienkārši “nerunāšana par lietu” ir samērā bīstama parādība.
Jūs taču tomēr lasa un nopietni uztver daudzi tūkstoši šīs valsts iedzīvotāji.

parak 11:59
daudz raksta iekopets no k.dimitera blogiem, ne tikai, kur noradits, bet panjemta pilniba dimitera versija par to, kas notika ar dzivokljiem, to rakstu, ljoti lidzigu shim, var atrast www.krustaskola.lv. kur ir kaut kas peetiits?

alla 12:00
vareeja arii nedaudz apjautaaties par Dimitera saistiibu ar Krimuldas bazniicu, kaa panjemts bij tas krediits un kur palika nauda.

osoba 12:22
mīļie nosodītāji, lai kāds tas Kaspars un Līga būtu bet tomēr paskatieties objektīvi, ko viiņiem vajadzēja pārdzīvot to pēdējo gadu. Ar šitik slimu cilvēku , tas ir vienkārši neiedomajami grūti.
Zinu , ka pat cilvēku pie nezaudēta saprāta ar lielu svaru ir ļoti sarežģiti apkopt ja tas ir guļošs.
Tur vajadzēja divas kopējas, jo citādi tuviniekiem ir vienkārši jānojūdzas

dabasdraugs 14:37
Par Līgas Dimiteres gājienu pa taisno no zvērudārza uz pieņemšanu pie Zatlera – es domāju, ka tur nu gan nekādas pretrunas nav, tieši otrādi!.. :))))))

kas man nepatika 15:47
Taaa prastaaa izvadisanas masina, piedodiet , asociejas ar kartupelu maisu parvadasanu. Tagad ir tik skaistas katafalkas, kuras pat dzivam esot gribetos gulet : -) Un sedesana ar akordeonu kravas kastee……nezinu kaaa lauku tantuka izvadishanaa.
Ligas uzsvertaa ticibas paradishana it visur……pirms stradajus baaraa….tagad tada ticigaa….bet tapec arii caursiteja nekaa parejie gimenes makslinieki, kas patiesam ir makslinieki.
Pedejie dzives menesi visiem ir smagi. Krievijas daudzas zvaigznes mirusas vel lielaka trukumaa ar vel niecigakiem lidzekliem. Bet pari visam Artmane tiesam bija Liela Aktrise.

koronācija 15:56
Neoficiālā sarunā Līga Dimitere esot atzinusies, ka vienkārši bija sajaukusi Zatlera inaugurācijas balles vietu – esot bijusi pārliecināta, ka arī balle notikšot Zoodārzā. (C)

blondulla » koronācija 16:01
;)

cony 16:30
….piekriitu tiem, katram cilveekam savs dziives staasts un tie staasti ir ljoti dazhaadi.Vijas dziives peedejos gados saslimshana ir bijusi ljoti smaga un vinja un vinjas piederiigie paardziivojushi elles mociibas un cieshanas.Saimnieciskaa rociiba arii gimenei ir bijusi pavaaja.Sheit nevienu nevar nosodiit vai kautko paarmest.Arii beeres tika noorganizetas paraadot peedeejo godu aktrisei,varbuut netik tradiconaali kaa citiem bet ljoti miilji ar godu.Es personiigi Liigai un Kristapam vareetu tikai ieteikt buut iecietiigaakiem pret gejiem un lesbieteem,vinjiem arii droshi vien saap vinju dziives liktenis.Taada ir dziive un mums iet visaadi un katram par sevi un saviem miiljaiem jaastaav.

anna2 16:44
Nu ko Jus varat nemties!!! Tapec jau musu tautai ari tik gruti iet, ka spejam viens otru tikai nolikt. Butu pamacijusies no tik daudz kritizetajiem krieviem kaa vini pa tieso mak gan pateik ko doma, gan neskopojas ar komplimentiem un labiem vardiem. Mes to speja tikai vai nu iedzerot vai slepjoties aiz nikiem plasaja iterneta. Milie busim godigi- aiz skaudibas jau citus aprunajam un noliekam. Butu priecajusies, ka Latvija vel ir vienotas gimenes, kas savus vecakus goda un ar berniem mak sadzivot!!!Latviesiem diemzel nav tadas tradicijas un pasiem jau par postu – par mirusiem tikai labu runa vai ne ko. Visu to negativo ko rakstat varat tik pat atri ari atpakal dabut. Skumji lasit, ka neesot klat un nezinot taa pa istam 100% kaa viss bijis, cilvekos ir tads naids un zults. No sirds parpilnibas mute runa- kas daras Jusu sirdis?

Brrr » anna2 16:44 17:23
Ja tāda ir izpratne par vecāku godāšanu….man tāda vairāk saistās ar ņirgāšanos.

Gabbiano 17:51
Visu nelaimju cēloņi un likumsakarības meklējamas nespējā un neziņā pārorientēties no padomju laiku eiforijas (šajā gādījumā Artmanes panākumiem un slavas, kas nodrošināja pieklājīgu dzīvi visai ģimenei) uz kapitālistisko sabiedrību, kurā darbs tomēr ir izšķirošais, un turklāt tas vēl jāatrod pašam.

Asv pieredzei 18:11
Cik ilgi jamacas lai klutu par nursing assistant un vai gruti macities, vai ieprieks testi jakarto, lai iestatos un gala eksameni? Jebkuraa medicinas skolaa tur ir sadi kursi?

Austris 20:50
Man ir viedoklis par Artmani, tacu ne par to, kas te izpausts, jo jaunas informacijas te nav un lidz ar to komentet var tikai to, ka izcila aktrise un persona teik pataisita par slimnieci un berni, mazberni stasta, lai labak izskatitos vinu teiktais.

Ari pensionārs 00:13
Visiem pensionāriem ir vienādas tiesības. Kādēļ lielai komunistei un krievmīlei ir vajadzīgas privelēģijas, ko tā jau dabūja tai dzīvokli uzdāvinot, Kaut vienkarši pensionāri to nedabūtu.Ja jau viņiem ir tik mīļi okupanti , tad lai utainie savai madamai to dod. Ņirgāties par Latviju nav tiesības nevienam ari šim atbirām. Varbūt viņi ir uzspējuši izandelēt kapa vietu Raiņa kapos blakus vecajam Dimiteram,jo visu var sagaidīt??? Ja jalasa par šo ģimeni , kas okupācijas laikā baudīja paradīzes dzīves labumus no utainiem okupantiem par savu pienesumu, rodas nepatīkama sajūta.

Toms » Ari pensionārs 02:42
Padalieties, kā Jūs padomju laikos cīnījāties pret utainajiem okupantiem. Ja necīnījāties, tikai buršķējāt savā nodabā, tad esat sliktāks par Artmani. Viņa vismaz mākslā kaut ko paliekošu izdarīja, bet Jūs pat ne vienu okupantu no Latvijas neesat padzinis.

ASV pieredze 03:05
Lai macitos vai stradatu ASV ,nepieciesama GreenCard un Social Security(SS). Nursing Assistant klases regulari notiek hospitalos,Nursing Homes,koledzas.Tas ir apm.2 menesu gars kurss ar teoriju un praktiskam apmacibam hospitali.Nobeidzot kursu sanem apliecibu par kursa beigsanu. Talak,lai iegutu CNA-certifikatu,jaliek 2 eksameni-rakstiskais un praktiskais(iemanu demonstresana).Veiksmigi noliekot eksamenus,sanem CNA certifikatu.Ir daudz pasmacibas gramatu,kuras var iegadaties caur Amazon.com,loti piemerota ir Francie Wolgin “Beeing a Nursing Assistant”.Taja ir praktiski viss,kas nepieciesams,lai nokartotu CNA eksamenu.Macibas,protams,anglu valoda,Cik gruti macities- atkarigs cik labi parvaldat valodu un kada pieredze jums ir med.aprupes darba.
Loti ceru,ka uznemigam latviesu jaunietem sis profesijas apguve varetu but labs starta punkts veiksmigam majas aprupes biznesam nakotne. Tapat ari tiktu atvieglotas neskaitamu vecu,nespejigu cilveku ciesanas muza novakara.
Varat pameklet informaciju Google -Nursing Assistant ,Fundamentals of Caregiving,Nursing Homes,caregiving in USA,utml. Veiksmi!

pensionrs>toms 04:32
Jums, kas dzvoja” padomju” laikos ir noteikti tie mīļi, tāpat, ka artmanienei, kas dzīvoja ,ka niere taukos. Man un latvju tautai šie 50 .gadi bija PSRS okupācijas režīma laiki. Ne jau velti esat komunisma un komunistes aizstāvis. Ne jau visi bija ka jus “padomju” patriots, jo bija ari tādi, kas uzdrošinājās pretoties nīstajai okupācijai, nevis ,ka jūs baidījaties skaļi paklepot. Ja jus būtu veicis kaut 10 daļu, ko es tad nebūtu izdzīts ne tikai viens okupants, bet visi jūsu draugi- okupanti

piecklasnieks> toms 05:12
Furceva bija vel augstāka kultūras nesēja

Maška 09:59
Mans iespaids par Dimiteru mazmazlietiņ uzlabojās, tomēr alkatība un īpašumu pirkšana spīd cauri.

Laikam jau šo rakstu vajadzēja. Šaubījos, domāju, ka publiski jārunā par viņas dzīvi un devumu, nevis diezgan skumjo galu. Tomēr vajadzēja.

Blu 30.12.2008 11:32
Drusku pārsteidz tik personisku pārdzīvojumu publiska ķidāšana. Protams, daudz kas no sabiedrībā zināmu cilvēku dzīves top zināms visiem, taču šeit… Vai kas paliek arī neizkliegts? Vai tiešām tas neposta attiecības ģimenē? Vai tiešām izcilas, cienījamas aktrises dzīves skumjais noslēgums jāpadara par iemeslu pārcilāt visu netīrās veļas grozu? Pārsteidz ģimenes azartiskā piedalīšanās šajā procesā. Man šķiet, ka tā ir milzīga necieņa pret Aktrisi – tāda kā sīkmanīga taisnošanās… Nezinu, kādēļ raksts rada tādu iespaidu – varbūt žurnālists pacenties? Tad tas tikai ir lāča pakalpojums šai ģimenei.

pārdomas » Toms 30.12.2008 11:32
Personība – aktīva komuniste, krievu okupācijas varas iestāžu darbiniece, laulības pārkāpēja – tātad mele, māte, kas neaudzina bēnus, dzērāja, intrigante un plus sešistabu dzīvokļa ieņēmēja.
Iz raksta: “Uzradās īpašnieks” – tiešām, – kā viņam nav kauna!!!

dinobots » dinobots 30.12.2008 12:12
Kautkur lasiju ka Ziedoni pieskata 8 medmāsas,uz savas pasakas prezentāciju viņš bija ieradies kopā ar sievu,dēlu un 2 pavadošām medmāsām,ineteresanti,kas viņas apmaksā,ja valsts,tad jau kaspars ar līgu ari tā varējaun viss būtu jauki

Guntis 30.12.2008 14:03
Paldies autorei- bez sava rezumējošā un ” pareizā” viedokļa uzspiešanas- distancējoties, bet izsmeļoši paskaidrojot- žēl, ka bēru dienās, kad prese vārījās, nebija tik lieliska materiāla. Bet varbūt tieši tagad , kad vētra rimusi, ir īstais laiks. Paldies!

Toms » pensionars 30.12.2008 14:56
Tāpēc jau arī lūdzu Jūs padalīties, ko tādu vērtīgu padomju (jeb okupācijas, ja Jums tā labāk patīk) laikos esat paveicis. Cik saprotu, režīmam nekalpojāt ne ar vārdiem, ne darbiem, tātad diez vai būsit atstājis kādu ieguldījumu tautsaimniecībā, zinātnē, literatūrā, mākslā, mūzikā. Tad varbūt esat dzīvojis mežā un ieročiem rokās cīnījies pret nīstajiem okupantiem? Ja tā, visu cieņu. Bet, ja esat bijis tikai virtuves antikomunists un okupantu nīdējs, kurš darbdienās darbelējies kādā Latvijas PSR uzņēmumā vai iestādē, bet vakaros ģimenes lokā klusi un patriotiski lādējis okupantus un viņu līdzskrējējus, tad – vēlreiz atkārtoju – esat vēl sliktāks nekā Artmane. Viņas darbam redzami rezultāti, labāki vai sliktāki – tas cits jautājums. Jūsu patriotiskajai buršķēšanai rezultātu nav – visi okupanti dzīvo Jums kaimiņos, cepuri kuldami.

Ari pensionārs>toms 30.12.2008 15:34
Nestrādāju “latvijas psr” iestādēs, bet okupētā Latvijā savā profesijā. Esmu viens no nedaudziem nacionāliem disidentiem, politiski represētais, kurš 1981 gadā sēdēdēja uz Augstākās tiesas sola. Tātad ,esat uzķēries uz nepareizā āķa, kam piesieties par Latvijas mīlestību un patriotismu. Es neturu uz jums ļaunu prātu un varat slavēt okupāciju un okupācijas produktus

Senaais>toms 30.12.2008 15:53
Iespējams, ka par Jums var teikt, ka jaunība nav netikums. Iespējams, ka vienkārši esiet dzīvojis tai laikos aizvērtām acīm un ausīm, par muti nerunājost, bet tagad gan Jums derētu “turēt muti”, jo citādi nāksies par Jums lūgt , lai Tas Kungs Jums piedod, jo neziniet ko dariet. Šajā gadījumā rakstiet un cerams, ka vismaz godīgi ko domājiet.

ieva 30.12.2008 16:12
nesaprotami, ka dēls ar ģimeni ievācās labākajā dzīvoklī, savai mātei laipni atvēlot izdegušo. vai Dimitera k-gs bez savas mātes vispār dzīvē varētu ko pasākt, savu ģimeni nodrošināt? ir arī tādas opcijas kā īrēt dzīvokli un obligāti pat ne centrā, ja jau rocība neatļauj, tajos laikos – pat par ļoti pieklājīgu ciparu. bez tam – lai izremontētu pat šo dzīvokli, varēja iztikt arī ar krietni mazāku summu. priekš kam ir vajadzīgs “šiks” remonts (un ar to pat lielīties) un kā pieaudzis/nobriedis vīrietis var iedomāties paņemt kredītu, ja nav spējīgs veikt kredīta maksājumus, paļaujas uz kādu gabaldarbu un pēc tam vēl vēlas uzlikt LR atbildību par savu nespēju un saviem lēmumiem? ok, riskē ar savu dzīvi, savu naudu, bet ne jau upurējot savas mammas ikdienišķās vajadzības.

raksta mērķis bija skaidrs, bet parādīja tikai to, cik nožēlojami ir vecumdienās kļūt atkarīgam no it kā labu vēlošiem tuviniekiem (domāts tieši Kaspars un viņa cienītā), kuri pa žižņi ir mūždien apbižotie un joprojām bērna prātā.

daudziem no mums ir aprūpējami savi vecāki vai tuvinieki, bet vai daudziem pie visām nebūšanām vainīgi ir citi un vai daudzi ir saņēmuši kaut vai to atbalstu, ko saņēma Dimiteru ģimene? vai nav jānovērtē tas, kas tiek dots? un labi gan, ka pašam Kaspara kungam sirds kā dimanta oliņa :)

piekrītu – par daudz uzmanības pievērsts liela cilvēka dzeltenajai dzīves pusei, taču šoreiz diemžēl to izprovocē tuvinieki. bet ir taču tik daudz skaistu lietu, ko atcerēties.

atgriežoties – par pieminekli » xx 30.12.2008 17:15
Gribētu redzēt Artmanes pieminekli abstraktu, kā labu un kvalitatīvu mūsdienu mākslas izpausmi – pieminekli aktrises garam. Jo baisi būtu iedomāties padomju laika stilā veidotu ‘reālistisku’ aktrises ķermeņa atveidojumu bronzā bijušā Ļeņina pieminekļa vietā.. No otras puses, pilnībā piekrītu prasībai par pauzi 10 gadu garumā, pirms uzstādīt pieminekli izcilai personībai. Jo pēc 10 gadiem varbūt pirmkārt vēlēsimies uzstādīt pieminekļus Elzas Radziņas un Eduarda Pāvula garīgajam veikumam, Vijai Artmanei pēc tam. Tomēr perspektīva dod skaidrāku skatu.

starp citu » Toms 30.12.2008 18:29
Vai tev mamma un tētis ir pastāstījuši kāpēc latvieši kopš 1940. gada okupantus sauc par utainajiem?

Oma Pensionaram 30.12.2008 18:36
Milais Pensionar! Vai tad jus vairs neatceraties cik Artmane bija lieliska aktrise, deva bauda acim un garam? Ko jus tur par okupacijas dziedoniem nematies! Vajag vertet cilveku pec butibas – tas ir, devuma sabiedribai/kulturai, ne piekart kaut kadus politiskus karambulus!

,.,.,. Omai 30.12.2008 18:43
Nu jā, kā tad deva savu ieguldījumu demonstrēšanai cik laba dzīve LPSR.

Oma 30.12.2008 18:49
Nu nu nu nevajag jau skaust, kad pasam nav skatuves talanta ; – )

replika » Oma 30.12.2008 19:18
Vai jūs zinat, ka Hitlera personīgo fotogrāfu Heinrihu Hofmani notiesāja uz desmit gadiem cietumā, konfiscēja mantu, aizliedza nodarboties ar profesiju? Par režīma slavināšanu. Runā, ka esot bijis izcils fotogrāfs.

valdeko 30.12.2008 19:34
bet vija bija kruta aktrise.daudz kas bija krievu laikos.bet tada bija dzive.man vina patika.kino .teatri.super….un ko tagad jus teiksat .ja paulam bus ta.uncitiem.vija bija sakariga,un tas ir patikami

valdeko 30.12.2008 19:42
dels normals.tikaj vins nemaceja mammai savadakies paskaidrot ka kreivija nav tas pats labakais variants.bet mamma.saprata bet pa velu.bet tapat .pat krievu slavenos .aktierus arzemes nearste/ju tu lidzi zel ka latvijas valdiba nepalidzeja.cukas

Oma 30.12.2008 20:07
Klausos Kaspara Dimitera dziesmu “Glaze udens”, skaista dziesma………

Van Gogs 30.12.2008 20:10
Makslinieks jau tapec ir makslinieks, ka neprot dzivot….. Tie, kas prot jau neizvelas sadas profesijas….

omai 30.12.2008 21:30
Kādēļ tad neklausies savu mīļāko dziesmu; Varen plaša mana zeme dzimtā ?

Piecklasnieks> omai 30.12.2008 21:35
Varbūt tu ari pazaudēji sešistabu dzīvokli? Par labu kalpošanu ar saliegtu muguru staigājot jau izredzētiem tos kādreiz dāvināja

mazais Jānītis> Omai 30.12.2008 21:43
Par tavu pieminēto baudu , ko Artmane deva citiem jau zinams . Vienam krievam to baudu jau kārtīgi iedeva, kad vecais dimiteteris nezināja un tās baudas augļi ir ari zināmi.

beidziet riet » visi 30.12.2008 21:45
Raksta autoru ieskaitot.

beidziet riet » visi 30.12.2008 21:46
Omi un viņas oponentus ieskaitot.

A. 30.12.2008 22:00
Es nudien nesaprotu, ko mēs gūstam no tā, ka izlasām rakstu par V.Artmanes dēla pieprasījumiem, dzīvokļiem un parādiem? Manuprāt, aktrises talants un viņas ģimenes lietas ir visai atšķirīgas. Es cienu V.Artmanes talantu, bet man absolūti negribas zināt, kur un kad viņas bērni ir vai nav kaut ko darījuši… Protams, K.Dimiters var iedomāties, ka viņa mātes dēļ viņam viskautkas pienākas, bet tā jau ir viņa problēma, nevis visas sabiedrības. Man šķiet, ka pati V.Artmane nebūtu piekritusi izlikt apskatei tik personīgas detaļas un diez vai arī viņai patiktu, ka tiek publicētas viņas pēdējo gadu bildes.

Bomzis 30.12.2008 22:01
Ari man ir žēl par lielo aktrisi , jo kādreiz kopīgi ierāvām vienu šluku uz viņas veselību. Nu ir sērīgi, jo kompānija nesanāk.

aris 30.12.2008 22:14
Paldies autorei ,ka deva ieskatu par aktrises pēdējām dzīves dienām, un skaidrojumu par aktrises tuviniekiem un viņu problēmām. Jā , ir tādi cilvēki kuri neprot saimniekot un plānot ,un tāds ir dēls Kaspars un tāpēc tiek vainota nelaimēs visa pasaule.Tiesības uz jaukām vecumdienām ir jebkuram pensionāram neatkarīgi no veiktā darba.Un ,vēl padomju režīmam pretī varēja stāties stipri cilvēki,bet, diemžēl , visi tādi nav un pacieš kas ar viņiem notiek, bet tas nenozīmē ka ir par padomiju.

trup 30.12.2008 22:24
vispār interesanti palasīt komentārus…. nudien, latviesi ir kautrigi un pieklajigi, tapec ari pasiem ne ka nav :) re, noliek cilvēku, kurš kaut ko dara, cīnās….. laikam jau ierunājās ieaudzinātā kautrība, kas īstenībā ir SKAUDĪBA

XYZ 01:20
Artmane bija izcila aktrise.Tikai tas man ir būtisks.
Interesanti, vai uz VVF bērēm sanāks kaut 5000 cilvēku?

Nu, nu 01:43
Nevajag mētāties ar apzīmējumiem. Lidija Freimane, Elza Radziņa, Lilita Bērziņa, Alma Ābele, Milda Klētniece un vēl daudzas citas bija izcilākas kā aktrises. Ja taisāties to noliegt, kļūst skaidrs, ka neesat teātra pazinējs.

Prātnieks 04:00
Labāk jau krievu kravas mašīnas vietā, ko veda Artmani būtu izmantojuši krievu tanku no 1940 gada 17.junija okupācijas, tas labāk parādītu aktrises tuvāko dzīves mērķi un ideālus.
Starp citu pulkvedis Viktors Alksnis ari ir latvietis….

domīgā 11:45
Laikam Artmane savā mūžā daudz grēkojusi, ja reiz tāds mūža gals. Ko pēc simts gadiem atcerēsies par latviešu teātra vēsturi? Ne jau Artmanes Džuljetu vai …nu, Elizabeti varbūt, bet daudz vairāk prātā nāks skandāls.