BRICS samits koncentrēsies uz jaunas attīstības bankas izveidi 

LETA/AFP. 2012. gada 29. marts

Strauji augošo tautsaimniecību līderi, kas ceturtdien pulcējušies Indijā uz tā dēvēto BRICS valstu samitu, galveno uzmanību gatavojas pievērst jaunas attīstības bankas izveidei, kas finansētu izaugsmes un infrastruktūras projektus attīstības ekonomikās.

Lai arī šī iecere joprojām ir plānošanas stadijā, Ķīnas, Krievijas, Indijas, Brazīlijas un Dienvidāfrikas līderi gatavojas paust savu apņemšanos izveidot tā dēvēto BRICS banku kā iespējamu pretsvaru tādiem daudzpusīgiem aizdevējiem kā Pasaules Banka un Āzijas Attīstības banka. “Tas būtu ļoti spēcīgs finanšu rīks, lai uzlabotu tirdzniecības iespējas,” trešdien pirms samita norādīja Brazīlijas tirdzniecības ministrs Fernando Pimentels. Tāpat samitā uzmanību plānots pievērst tirdzniecības paplašināšanai starp BRICS valstīm, un sagaidāms, ka tiks parakstītas divas vienošanās, lai vienkāršotu procesus un nodrošinātu aizdevumus eksportētājiem.

Brazīlijas prezidente Dilma Rusefa, Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs, Ķīnas prezidents Hu Dzjiņtao un Dienvidāfrikas prezidents Džeikobs Zuma, kā arī Indijas premjerministrs Manmohans Singhs iecerējuši arī rīkot privātas pārrunas. Šīs pārrunas varētu noslēgties ar “Deli deklarāciju”, kurā varētu tikt iekļauti paziņojumi par asins izliešanu Sīrijā, Irānas kodolkrīzi vai Eiropas parādsaistību problēmām.

Nosaukumu BRIC pirmo reizi 2001.gadā izveidoja ASV investīciju banka “Goldman Sachs”, lai apvienotu strauji pieaugošās ekonomikas, un šī grupa pirmo samitu rīkoja 2009.gadā. Dienvidāfrika grupai pievienojās pērn tās trešajā samitā Ķīnā.