Svētā uguns, kas tiek uzskatīta par vienu no pareizticīgās pasaules brīnumiem, nonāca vakar 23.aprīlī plkst. 14:54 (pēc Latvijas laika) Kunga Kapa baznīcā Jeruzālemē.

Lielajā Sestdienā apmēram pulksten desmitos tiek nodzēstas visas sveces un eļļas lampadas visā milzīgajā Kunga Augšāmcelšanās Baznīcas arhitektoniskajā ansamblī, pēc neliga laika tiek veikta Kuvuklijas (no grieķu val. – „Ķēniņa atdusas vieta”) apskate, kurā atrodas Kunga Kaps. Ap plkst. 14:00 ieeja Kuvuklijā tiek aizzīmogota ar speciālu zīmogu, kas veidots no medus un vaska sakausējuma un simboliski ataino to zīmogu, kuru Kunga kapam pielika jūdu pirmsvētnieki.

Svētās uguns sagaidīšanas kārta ietver sevī trīs etapus: Krusta gājienu, Jeruzālemes Patriarha ieiešanu Kuvuklijā, Patriarha lūgšanu par Svētās Uguns nonākšanu. Absolūtā klusumā Baznīcā pēkšņi sāk plaiksnīt balti un zilgani ugunīgi zibšņi. Un Kunga Kapa brīnumainā kārtā aizdegas sveces, bet dievnamā – nodzēstās eļļas lampas un gaismekļi.

[yframe url='http://www.youtube.com/watch?v=H_TIaDiMJWM']

Holly Fire 2011 Reuters

Miracle of the Holy Fire, Jerusalem 2011

Svētā Uguns iedegās pēc Jeruzālemes Patriarha Teofila III (143 Jeruzālemes Patriarha) un desmitiem tūkstošu svētceļnieku lūgšanas par brīnuma piepildīšanos. Svētceļnieki šajā dienā bija piepildījuši dievnamu, laukuma tā priekšā un blakusesošās ielas. Svētā Uguns parādījās Kuvuklijā – kapelā dievnama iekšienē virs akmens plāksnes, uz kura atdusējās no Krusta noņemtās Jēzus Kristus miesas.

Patriarhs Teofils III atradās Kuvuklijā bez jebkādiem līdzekļiem, ar kuriem varētu iegūt uguni mākslīgā ceļā. Kad brīnums notika, viņš pasniedza liesmojošās sveces svētceļniekiem.

No tām svētceļnieki aizdedzina savas sveces, pasniedzot arī kaimiņiem. Skaitītās sekundēs liesma izplatās pa visu baznīcu, nonāk laukumā tā priekšā, aizplūst uz blakusesošajām ielām. Ticīgie burtiski mazgājas ugunī, kura, kā viņi apliecina, pirmajās minūtēs neapdedzina.

Svētījošo Uguni iegūs arī Latvijas delegācija, kura to īpašā gaismeklī nogādāja Rīgā vakar 23.aprīlī ap plkst. 23.30 uz svētku dievkalpojumu Kristus Piedzimšanas katedrālē, kuru vadīja Viņa Eminence Visaugstisvētītais Rīgas un visas Latvijas Metropolīts Aleksandrs.

LPB preses dienests

Kristus ir Augšāmcēlies!